Strona główna » DLA DZIECI » Poznaj Bohaterów

Poznaj Bohaterów

Każda z postaci  jest niezwykle ważna, każda ma powierzone jakieś zadanie. Dzieci mogą się kontaktować z Krainą i jej postaciami na kilka sposobów. Każde dziecko (ba, a nawet dorosły), w dowolnym miejscu na ziemi, może nawiązać kontakt z którymś ze Świetlików. Wystarczy poszukać gdzieś w oddali odblasku słońca lub migocącego światełka. Świetliki migocą w słońcu aby dać nam znak, że strzegą naszych snów, marzeń i sekretów.  Nawet w nocy rozświetlają ciemność swoim lampionem.
Dzięki ich pracy, czarom i ciągłej uwadze, wszystko na świecie posiada swoją dobrą stronę. Potrafią nawet w strasznych snach, lękach, przeżyciach umieścić coś, co jest dobre i nie przeraża. Coś, co rozświetla najciemniejsze zakamarki i powoduje, że nigdy nie zapada całkowita ciemność. Każdy lęk osłabiają jakąś myślą lub wiedzą, która osłabia jego moc. W najstraszniejszych i najciemniejszych tajemnicach i sekretach potrafią zrobić tyle otworów i je tak rozświetlić, że nie są one tak bolesne i ciężkie. Świetliki wyłapują smutek i dodają do niego swojego czarodziejskiego pyłku,który noszą w sakwie na kiju. Pyłek powoduje, ze smutek maleje, a w końcu znika.
Jeśli pomyślimy o Świetliku w chwili, gdy nas coś trapi lub czegoś się boimy, to on natychmiast zacznie zmieniać zło w dobro. Świetliki są czujne i bardzo wrażliwe na takie myśli ludzi. Kiedy tylko wyczują z oddali kontakt z człowiekiem, od razu zbliżają się do niego. Najsilniej wyczuwają myśli dzieci, bo dzieci są szczere, widzą więcej i czują wyraźniej. To, że nie potrafią jeszcze mówić tak mądrze jak dorośli, powoduje, że ich myśli są dla Świetlików wyraźniejsze i łatwiejsze do zrozumienia. Dzieci potrafią przekazać o wiele więcej treści swoim zachowaniem, opowieściami, rysunkami lub snami.

Jedną z wielu postaci w Krainie Świetlików jest Stworek. Należy on do gatunku Milinków –  istot, które przynoszą nam, radość, śmiech i wesołość. Posypują nas pyłkiem, który poprawia nam nastrój i budzi radość. Pyłek ten przenoszą w specjalnym wiaderku. Musimy jednak być bardzo uważni, aby ich nie spłoszyć. Są to bardzo delikatne i wrażliwe istoty – boją się naszych złych myśli. Pod ich wpływem Milinki tracą umiejętność latania ich skrzydła sklejają się. Niektóre nasze myśli je tak mogą wystraszyć, że długo będą nas unikały zanim ponownie nas odwiedzą.

 

Wróżki mają największą moc zmieniania poprzez czary rzeczy złych w lepsze, rzeczy smutnych w weselsze. Potrafią też zamienić lęk w dziwacznego stworka, który służy dziecku. Wróżki czasem pojawiają  się tu, w naszym świecie. Mogą wtedy przybrać ludzką postać, ale zdradza je ich naszyjnik – tajemny talizman, po którym można poznać jej obecność. Kiedy uzna, że może ujawnić się dziecku, to pokazuje ten tajny talizman, aby dziecko wiedziało na pewno, że jest to Wróżka – Świetlik. Wtedy może ono przekazać jej najciemniejsze myśli, sny w taki sposób, aby mogła je odczytać i zaczarować. Czasem Wróżki wnikają w ludzi, których dobrze znamy i na moment pod postacią tych ludzi pomagają zrozumieć lub nie bać się tego co złe, niezrozumiałe, co straszy lub boli. Czasem wnikają w postać pani nauczycielki, czasem w postać innej dorosłej osoby. Można zauważyć ich obecność w ciele tych ludzi w ich uśmiechu i dobrym spojrzeniu.
Dzieci doskonale rozpoznają, kiedy w człowieka wnika na moment Wróżka i kiedy staje się on dla nich bliski i opiekuńczy.
Wróżki Świetlikowe wchodzą w skład Wielkiej Rady Świetlików, która zarządza Krainą Świetlików.

Trąbek z kolei to sympatyczny i prześmieszny mieszkaniec Krainy, należący do gatunku Iskierek. Bardzo stara się pomóc ludziom i sprawić im radość. Wspomaga  nasze myśli, intencje ,  podsuwa niezwykłe  pomysły. Robi to na różne sposoby – a to połaskocze swoim miękkim futerkiem, a to zatrąbi jakąś melodię, która stanie się inspiracją. Tak naprawdę to Trombek jest  zawsze wokół nas, o ile mu na to pozwolimy. Trombek ma z ludźmi pewien problem – nie znosi zapachu ludzkiego zobojętnienia, złośliwości, niechęci. Jego olbrzymia tromba jest zarazem najwrażliwszym aparatem węchowym, jaki kiedykolwiek istniał w Krainie Świetlików. Ludzie nie zdają sobie sprawy,że mając ciemne myśli roztaczają bardzo niemiłą dla Trombka aurę. Trombek ucieka wtedy jak najdalej i nie może pomóc ludziom w żaden sposób. Można poznać jego nieobecność po tym, że trudniej nam skupić się na czymkolwiek, brak nam pomysłów, nie umiemy znaleźć rozwiązań.

Pompon to przesympatyczny stwór o mięciutkim włochatym futerku i delikatnych skrzydłach, które wbrew pozorom potrafią go wysoko unieść w przestworza – Pompon uwielbia wysoko latać i często zapomina o całym świecie podczas takiego lotu wśród chmur. Jego kolejną pasją są słodycze – nie ma takiej ilośći cukierków, ciastek, czekoladek, kremów i lodów której nie zdołałby zjeść. Stąd też okrąły brzuszek Pompona.
Pomimo pewnej niefrasobliwości stworka jest on niezwykle ważną postacią w Krainie.Wróżki bowiem powierzyły  mu Magiczne Kamienie – skupiające całą moc czarów i marzeń Krainy Świetlików. Wybrały Pompona bo jest przepełniony miłością i dobrem.  Najlepiej ze wszystkich rozumie sprawy dzieci i potrafi z nimi rozmawiać wiele godzin. Troszczy się o każde dziecko na ziemi.   Czasem tak bardzo jest zaangażowany w niesienie pomocy, że zapomina o zaklęciu zamykającym Krainę Świewtliów – i nie mogąc przedostać się ze świata ludzi do Krainy kamienieje, stając się bezduszną skałą, aż do momentu ponownego otawrcia się Krainy. Jest to bardzo niebezpieczne – bo sakwa z kamieniami zostaje bez opieki.Utrata kamieni wiązałaby się z utratą mocy czarów, marzeń i dobra.
Dlatego, kiedy zdarzy się Pomponowi zagapić, Kraina Świetlików prosi dzieci o opiekę nad kamieniami.

Tajna Szkatuła – noszą ją ze sobą specjalni kurierzy Świetlików. Są to wybrani przez Wielką Radę Świetlików wysłannicy odwiedzający dzieci. Każde dziecko, jeśli tylko chce, może wrzucić do szkatuły list, rysunek, jakąś informację, która ma dotrzeć do Świetlików i Wróżek. W ten sposób dziecko może poprosić o pomoc w jakiejś sprawie czy też przekazać Krainie jakąś ważną wiadomość.