Strona główna » STREFA RODZICA » Dobry film, dobra książka

Dobry film, dobra książka

Film

„Gdzie mieszkają dzikie stwory”
Reżyser: Spike Jonze

Gdzie mieszkają dzikie stwory – ekranizacja książki Maurice’a Sendaka „Where the Wild Things Are” – opowieść dla wszystkich, koniecznie do obejrzenia razem z dzieckiem.

Historia jest dość prosta. Max to chłopiec, który po rozwodzie rodziców nie może się odnaleźć w nowej rzeczywistości,przezywa trudne chwile. Chłopiec pełen jest skomplikowanych i niezrozumiałych uczuć, które boleśnie nim szarpią.

Pewnego razu, ukarany przez mamę za złe zachowanie „ucieka” do niezwykłej krainy zamieszkałej przez dzikie stwory. Max jest początkowo zachwycony, jednak wkrótce uczy się, że i ta kraina nie jest wolna od smutku, złości, samotności. Dzikie stwory, podobnie jak i ludzie,przeżywają uniesienia i upadki, kochają i nienawidzą. Stwory to rodzina, w której każdy musi dojrzeć, odkryć źródła swojej słabości, opanować ją i przezwyciężyć.

I nie ma tu prostych i szybkich rozwiązań.Zarówno chłopiec jak i jego alter ego – stwór Carol tęsknią za ciepłem rodzinnym i prawdziwą miłością. Jednocześnie rozsadza ich własna niezrozumiała agresja. Obaj gubią się w tej plątaninie uczuć. Ostatecznie Max wraca do domu – gdy przychodzi na to czas. Z tej podróży wraca z ogromnym skarbem – wiedzą, czym jest miłość i rodzina.

Film, podobnie jak książka niesie ze sobą ogromną wartość – wyraziście przekazuje prawdę o życiu – że pełne jest i blasków i cieni.Że można jednocześnie kochać i nienawidzić.I że ostatecznie można odnaleźć drogę powrotną do domu.

 

Książka

„Włosy mamy”
Autorka: Gro Dahle

„Włosy mamy” autorstwa Gro Dahle to niezwykle ważna książka. Ważna, bo mówi o problemie, który wciąż jest nieoswojony. Bohaterka -Emma mieszka z mamą. Obie bardzo się kochają, jednak czasami mama zapada na dziwną chorobę, którą metaforycznie autor umieszcza we włosach mamy. Ta choroba to ciężka depresja, która sprawia, że mama przestaje zajmować się Emmą. To bardzo trudny temat, jednak realny. Są domy, rodziny, w których ktoś z dorosłych choruje na depresję, lub na inną ciężką chorobę. To, co przeżywa dziecko w takiej sytuacji to poczucie winy – dziecko myśli, że to jego wina, że mama choruje, że rodzice rozwodzą się. Dzieci w wielu sytuacjach dotyczących rodziców biora na siebie odpowiedzialność, tak tez robi Emma.Próbuje więc z całych sił szukać rozwiązania. Jednak sama jest bezsilna. I o tym też mówi ta książka. Emma znajduje sprzymierzeńca – dorosłego, który pomaga jej zrobić porządek we włosach mamy.

Książka na pewno będzie przydatna nie tylko specjalistom, ale również rodzinom, w których niekoniecznie z powodu depresji,ale z powodu innych trudności i kłopotów rodzic jest nieobecny i niedostępny emocjonalnie dla swojego dziecka.

Książka

Baśnie braci Grimm
Autor: Wilhelm i Jakub Grimm

Zbiór ludowych baśni zebranych przez braci Grimm ponad 200 lat temu. Są one perłą światowej
kultury -UNESCO w 2005 r.uznał baśnie za część światowego dziedzictwa kultury i wpisując do
rejestru „Pamięci świata”. O mocy baśni i ich metaforycznej sile przekazu pisał Bettelheim, który odkrył ich terapeutyczną rolę : „ To właśnie w najróżnorodniejszy sposób przekazują dziecku basnie: walka z poważnymi trudnościami jest w życiu nieunikniona, jest ona nieodłączną częścią istnienia ludzkiego – ale jeśli się nie ucieka przed nią, lecz niewzruszenie stawia czoło niespodzianym i często niesprawiedliwym ciosom, pokonuje się wszelkie przeszkody i w końcu odnosi zwycięstwo”. Piękno i terapeutyczna moc oddziaływają nie tylko na dzieci, ale i na dorosłych. Zatem, czytajmy baśnie dzieciom, czytajmy je też dla siebie…Warto zwrócić uwagę, aby wybrać tłumaczenia jak najbliższe oryginałowi – spłycone i uproszczone wersje gubią po drodze to, co w baśniach najważniejsze – ich metaforyczny przekaz.

 

Książka

„Bajki rozebrane. Jak odnaleźć się w swojej baśni.”
Autor: Katarzyna Miller i Tatiana Cichocka

Po co tak naprawdę Królewna Śnieżka zjadła zatrute jabłko? Kto dziobie Brzydkie Kaczątko i co z tego wynika? O tym, i o innych baśniowych sprawach dowiecie się czytając „Bajki rozebrane”.

Psychoterapeutka i dziennikarka rozmawiają o baśniach popularnych i znanych nam, wydawałoby się od podszewki….A tu okazuje się, ze i pod podszewką wiele jest ukrytych treści, które, pomimo upływu setek lat, nadal są aktualne…